Atak ransomware zakłóca usługi publiczne we Włoszech

Atak ransomware grupy Lockbit 3.0 na włoskiego dostawcę usług w chmurze Westpole, który miał miejsce 8 grudnia 2023 r., zakłócił działanie wielu usług lokalnych i rządowych organizacji oraz samorządów. Westpole, specjalizujący się w usługach cyfrowych dla administracji publicznej, obsługuje firmę PA Digitale, świadczącą usługi dla 1300 administracji publicznych, w tym 540 samorządów.

PA Digitale poinformowała regulatora ochrony danych Garante della Privacy i włoską policję, które badają atak. Według informacji, Westpole padł ofiarą ataku ransomware Lockbit 3.0, chociaż firma ta nie została wymieniona na stronie wycieków Lockbit w sieci Tor.

Atak sparaliżował usługi wielu administracji publicznych, zmuszając niektóre samorządy do powrotu do manualnych operacji. Włoska agencja ds. cyberbezpieczeństwa ACN pracuje nad odzyskaniem danych dla poszkodowanych podmiotów. Ostatnie doniesienia mediów sugerują, że atak może wpłynąć na wypłaty grudniowych wynagrodzeń pracowników niektórych dotkniętych organizacji rządowych.

ACN stwierdziło, że udało się odzyskać dane dla ponad 700 publicznych podmiotów, ale pozostałym około 1000 jednostkom publicznym nadal potrzeba odzyskać dane sprzed ataku. ACN podkreśla, że działania te pozwolą uniknąć opóźnień w wypłacie grudniowych wynagrodzeń i trzynastek w niektórych lokalnych administracjach.

Zakres szkód wywołanych atakiem jest trudny do oceny. Według La Repubblica, Westpole przywrócił tylko 50% swoich systemów, a ACN wskazuje na powolny i trudny proces odzyskiwania. Eksperci ostrzegają, że dotknięte administracje publiczne mogą mieć trudności z realizacją niektórych usług i zobowiązań wobec swoich pracowników.

Westpole początkowo zapewniał, że z jego systemów nie wykradziono danych, ale jeśli potwierdzi się atak ransomware, trudno uwierzyć, że zaawansowana grupa jak Lockbit 3.0 nie wykrała żadnych danych. Na razie jedyną pewną informacją jest to, że atak na Westpole jest najpoważniejszym, jakiego doświadczyła włoska administracja publiczna.

Źródło

NAJNOWSZE WPISY

ZNAJDŹ NAS